Haberler

Zigana Tüneli açılışı için gün sayıyor

Türkiye’nin dev projeleri arasında gösterilen ve hizmete girmesiyle dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak olan Trabzon Yeni Zigana Tüneli önümüzdeki Nisan ayında açılış için gün sayıyor.

Yeni Zigana Tüneli’nde asfalt ve düzenleme çalışması tamamlanırken, bağlantı yolları da tamamlandı,. Elektro mekanik ve tünel içindeki işaretleme çalışmalarında ise son aşamaya gelindi.

17 Mart 2017’de temeli atılmış olan ve inşaat faaliyetleri o günden beri sürekli devam eden tünelin inşaatında çift tarafta da ışık görünmesiyle kazı işlemleri ve beton kaplamaları Ocak ayında tamamlandı. Hizmete girmesiyle 14,5 km uzunluğuyla dünyanın 3., Avrupa’nın ise en uzun çift taraflı karayolu tüneli ünvanını elde edecek.

Tüm bağlantıları ile birlikte yaklaşık 15 km’ye ulaşacak yolun faaliyete geçmesiyle Trabzon-Gümüşhane seyahatleri 30 dakika azalacak, güzergah şu an kullanılan yoldan ise 8 km kısa olacak. Bu yıllık zaman bazında 40 milyon TL, akaryakıt açısından ise 99 milyon TL yıllık tasarruf imkanı sağlamış olacak.

Proje Trabzon-Aşkale yolu 44.km’sinde Maçka/Başarköy de başlayıp 67.km’de bulunan Köstere-Gümüşhane Yolu’na kavşak ile bağlanıyor.

Tünelin faaliyete girmesiyle özellikle kış aylarındaki yağmur ve kar yağışının yoğun olduğu geçitte Keskin virajlar ve rampalar proje sayesinde ortadan kalkacak. Dolayısıyla her şartta daha güvenli bir seyahat imkanı sunulmuş olacak. Dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerin de ortadan kalkacağı projede ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’de ilk defa yapılan “dikey şaft yapıları” kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu