Haberler

“Aşık Obalı” Şehit Eren Bülbül İçin Ağıt Yaktı

Samsun ilimizde aşıklık geleneğini halen devam ettirmekte olan “Aşık Obalı” mahlası ile bilinen Mustafa Bilir, tüm Türkiye’nin şehidi olan Eren Bülbül için ağıt yakmıştır. Mustafa Bilir, dizelerinden yoğun bir şekilde Eren Bülbül’den bahsetmiştir ve buna sonrasında “Eren’in Türküsü” adını vermiştir. Aşık Obalı, Eren’in Türküsünü sazı eşliğinde seslendirmiştir ve bu ağıtı sonrasında Maçka’da Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül’e dinletmiştir. Bu özlü ağıtın ilk dizeleri şu şekilde başlamaktadır,

Bir bülbül gelip kondu, Maçka’da gül dalına
Yüreğiyle can kattı, al bayrağın alına
Sarı saçları kaldı, Köprüyanı başında
Eren’imi vurdular, daha on beş yaşında

Bu ağıtları saz eşliğinde seslendiren Aşık Obalı, şehit Eren Bülbül’ün kabri ve evini ziyaret etmiştir. Buraları ziyaret ettiğinde olan görüntüleri ağıt için hazırlanan klipte paylaşılmıştır. Bu ağıtın devamı şöyledir,

Yıkama gömleğimi, kefene su tutulmaz
Ağlama anacığım, şehitler unutulmaz
Al habu yeleğimi, sakla Türkiye’m sakla
Memleket denildiğinde Erenler gelir akla

Bu şekilde devam eden duygusal ağıtı dinleyenlerin gözünü yaşlı bırakmaktadır. Mustafa Bilir, Türk vatandaşlarının hafızasında birçok kahraman olduğunu Eren Bülbül’ün de bu kahramanlardan birisi olduğunu söylemiştir.

İl Kültür ve Turizm Müdürü konumunda olan Adnan İpekdal, Samsunlu Mustafa Bilir’den dinlediği, Şehit Eren Bülbül için yakılan ağıtın kendisini oldukça derinden etkilediğini belirtmiştir. Tüm Türkiye içerisinde yankı uyandıran Eren’in Türküsü, dinleyen herkesi oldukça duygulandırmıştır.

Ağıtın yazılma sebebini açıklayan Aşık Obalı, Trabzon Ortahisar Belediyesinin başlattığı bir türkü yarışması için yazdığını söylemiştir. Aklında direkt olarak Eren Bülbül gelen Aşık Obalı, bunun için en özlü şekilde “Eren’in Türküsü”nü yazmıştır. Ayrıca devamında ise “Nasıl Ulubatlı Hasan varsa, Nene Hatun varsa, Seyit Onbaşı varsa, Battal Gazi varsa milli kodlarımızda sembol isimlerinden, Eren de böyle bir delikanlı. O sarı saçı, mavi gözü ve siyah yeleğiyle hep gözümün önündedir. Bu eserimizi, bu ağıtımızı milletimize emanet etmek istedik.” diyerekten belirtmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu